Sürekli gelişimi kendilerine ilke edinerek doğal gaz sektöründe lider olma vizyonu ile çalışan Adapazarı Gaz Dağıtım AŞ (AGDAŞ), kesintisiz veri akışı için Arcserve UDP’yi tercih etti.

Marka

Adapazarı Gaz Dağıtım AŞ

Penta İş Ortağı

ITC Bilgi

Çözüm

Arcserve UDP

Amaç

Veri depolamanın daha hızlı ve verimli hale getirilmesi

 

AGDAŞ, bugüne kadar yapılan faaliyetler sonucunda 3.300 km’ye varan bir dağıtım şebekesi yatırımı ve 180.000 abonesi bulunan; 3.004.000.000 m³ gaz taşıyan ve 231.000.000 m³ gaz satan; yatırım metrajı ve dağıtım yaptığı doğal gaz -m³ tutarı- açısından Türkiye’nin altıncı, taşımada ise birinci büyük dağıtım şirketidir. 2003 yılında Büyükşehir Belediyesi’nin özelleştirmesi sonucu Erdem Holding grubuna katılan AGDAŞ, Türkiye’nin özelleşen ilk doğal gaz şirketidir.

Zaman içerisinde ulaşılan ölçek ve ISO 27001 sertifikası çalışmaları nedeniyle varolan yedekleme sisteminin ihtiyacı karşılamadığı görüldü. Yeni bir ürün arayışına başlayan AGDAŞ, ITC Bilgi’nin danışmanlığında yedekleme alanında servis sağlayan markaları inceledi. Gerçekleştirilen demolar sonucunda veri yapısı ve ihtiyaçlar doğrultusunda Arcserve UDP’nin birçok ihtiyaca cevap verdiği görüldü.


230TB’lık data 8TB’a yakın bir alanda depolanabiliyor

AGDAŞ Bilgi Sistemler Yöneticisi Dr. Ahmet Hadımlı, Arcserve UDP ile ilgili ilk izlenimlerinden şu şekilde bahsediyor: “AGDAŞ’ın şu an 21 tanesi örümcek ağı mantığıyla birbirine bağlı 65 sanal sunucusu bulunuyor. Günlük 3 milyona yakın işlem gerçekleşiyor. 10 dakikalık veriler arasında ciddi farklar olabiliyor. Bu noktada yedekleme sisteminde kullandığımız ürünün ihtiyaçlarımıza cevap vermediğini gözlemledik. Yaptığımız araştırmalar sonucunda Arcserve’ün özellikle etkilendiğimiz bazı yetenekleri oldu. Örneğin; SQL veri tabanı kullanan bir şirket olarak, veri tabanındaki istenen tabloya kadar ulaşılabildiğini görmek önemli bir konuydu. Herhangi bir sunucuyu imaj bazlı “restore” etmeden sadece disk “restore” etmek; istediğimiz bir sunucunun arkasına koyup istenilen şekilde ulaşabilmek tercih sebeplerimizden biriydi. Bu özellikler rakip markalarda da olmasına rağmen, Arcserve kadar interaktif ve hızlı olamadıklarını gördük. Ürün, verinin tekilleştirilmesi noktasında da oldukça başarılı… 230TB’lık datanın 8TB’a yakın bir alanda depolanabildiğini görmek, beklentimizin üzerinde bir başarıydı.”


1.2TB’lık sunucunun “incremental backup”ı 10-15 dakika civarında alınabiliyor.

ITC Bilgi Sistem ve Güvenlik Danışmanı Mehmet Atalay ise “Arcserve ile ilk tanıştığımızda yeteneklerinin çok iddialı olduğunu düşündük. Ancak ürünü denedikten ve kendi testlerimizden geçirdikten sonra ürüne son derece inandık. AGDAŞ’ın ihtiyacına yönelik yaptığımız araştırmalarda özellikle Arcserve’ü önerdik. Arcserve Kıdemli Satış Mühendisi Bülent Birsel’in de desteğiyle AGDAŞ’a ürünü 1 aylık süreyle inceleme olanağı sağladık. Arka planda test kurulumunu yaptık. 1.2TB’lık sunucunun “incremental backup”ını 10-15 dakika civarında aldığını gözlemleyince sistemi bazı sunucularla entegre etmeye başladık. Ürün lisanslama aşamasına geçildiğinde, ilk aşama mevcut yapıyı kademeli olarak aktarmaya başlamak oldu. Yedeklemeyi önce günlük olarak planlasak da 10 gün içinde işlemleri 3 ve 6 saatlik gruplara ayırarak süreyi düşürdük. Bu süreyi 15 dakikanın altına indirmeyi hedefliyoruz.”


Yeni projeler hedefleniyor

Arcserve ile öncelikli hedeflerine ulaşan AGDAŞ, Erdem Holding’in teknolojik gelişmeleri destekleme vizyonu, bu sene yenilenecek ISO 27001 sertifikası gereksinimleri ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) çıkardığı kararlar doğrultusunda, ürünü kullanarak iki yeni projeyi hayata geçirmeyi planlıyor. EPDK tarafından çıkarılan kararnameyle gaz dağıtımına ait verilerin aktığı alternatif bir sistem daha oluşturulacak. Hem geri dönüşü hem de veri akışının kesintiye uğramaması için Arcserve ürünüyle kurgulanacak yapının birkaç ay içinde hayata geçmesi planlanıyor. Bu sistemde ürünün öne çıkan “virtual standby” özelliğinden faydalanılacak. Diğer bir proje ise bütün veri akışını destekleyecek, yedekleyecek ve iş sürekliliğini sağlayacak yeni bir yapının kurulması…

Ürünü oldukça aktif kullandıklarını belirten AGDAŞ Bilgi Sistemler Yöneticisi Dr. Ahmet Hadımlı Arcserve’den en önemli kazanımlarının şöyle aktarıyor: “Önceden 55 sunucunun 26 tanesinin yedeği alınıyordu. Şu an 56 tane sunucunun hepsi yedekleniyor. Sunucuların sayısı iki katına çıkmasına rağmen hala depolama kapasitesi var.”

“Arcserve KOBİ’lere ciddi bir yatırım yapmadan verilerini depolama olanağı sunuyor. Sahip olduğu geniş ürün yelpazesiyle Arcserve, her segmetten kurumun ihtiyacına kolayca cevap verebiliyor. AGDAŞ örneğinde gördüğümüz gibi Arcserve sayesinde 230TB’lık veriyi 8TB’lik depolama alanında saklayabiliyoruz. Bu demek oluyor ki, orta ölçekli bir şirket 8TB’lık SATA diskli bir sunucu aldığında, ortalama olarak bir yıllık verisini depolayabilir.”

Mehmet Atalay
ITC Bilgi Sistem ve Güvenlik Danışmanı

“Arcserve’ü canlı data tutanlara özellikle tavsiye ediyorum. Ürünü çok başarılı buldum. Fiyat performans noktasında da çok başarılı ve rekabetçi. Ayrıca ürün kullanıcı dostu bir arayüze sahip... Küçük çaplı sorunlar profesyonel destek alınmadan bile çözülebiliyor.”

Dr. Ahmet Hadımlı
AGDAŞ Bilgi Sistemler Yöneticisi

 

MERKEZ OFİSİ

Dudullu Organize Sanayi Bölgesi
4. Cad. No:1 34775 Ümraniye/ İSTANBUL

T 0 (850) 277 0 277

F 0 (216) 415 23 69

E info@penta.com.tr

BİZİ TAKİP EDİN