ebebek, seçimini IBM Cognos'tan yana yaptı


Türkiye’nin ilk online mağazası olarak yola çıktığı 2001’den bu yana başarılara imza atarak sürekli gelişen ebebek’in IBM Cognos temelli “Kurumsal Bütçeleme, Planlama ve Finansal Raporlama” projesi, kurum performansının en iyi şekilde ölçümlenip değerlendirilebilmesi ve aksiyonların alınabilmesi hedefi doğrultusunda Intellium Bilişim Teknolojileri danışmanlığında hayata geçirildi.

Penta İş Ortağı

Intellium Bilişim Teknolojileri

Projenin Tanımı Kurumsal Bütçeleme, Planlama ve Finansal Raporlama
Çözüm IBM Cognos
Amaç


ebebek bünyesindeki tüm birimlerin ve kullanıcıların ortak bir platform üzerinden farklı bütçe modeli yapılarında veri girişlerinin sağlanabilmesi
Bu verilerin konsolide edilerek raporlanabilmesi
Kurum performansının en iyi şekilde ölçümlenip değerlendirilebilmesi ve aksiyonların alınabilmesiİnternet sitesinde yakalanan başarının ardından dünyada az rastlanan “click to brick” iş modelini uygulayarak 2005’te fiziki mağazacılığa da geçiş yapan ebebek’in Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yer alan mağazalarının sayısı Mayıs 2016 itibariyle 70’e yaklaşmış durumda. Ulaşılan ölçek ve iş zekası gereksinimleri doğrultusunda, Intellium danışmanlığı ile geliştirilen IBM Cognos çözümünün aşağıdaki hedefleri karşılaması gerektiği belirlenmiş:

 • Bütçe planlama konusunda dağınık olan mevcut yapıdan merkezi bir yapıya geçerek veri entegrasyonu ve tutarlılığına sahip olunması
 • Verilerin gizliliği ve güvenliği konusunda daha sağlıklı bir yapıya geçilmesi
 • Bütçe sürecinde veri tanımlamaya, analize ve karar verme ile yürütmeye ayrılan zamanın azaltılması
 • Bütçe planlama ve konsolidasyon yönetiminin kolaylaştırılması
 • Tüm bütçe süreçlerinin tek bir platformda bir araya getirilmesi
 • Değişen pazar koşullarına göre hızlı simülasyon yapılabilmesi
 • İş süreçlerine ve operasyonel sistemlere entegre bir sistemin kurgulanması.
NCE

ÖNCE

IBM’in Cognos bütçeleme ve planlama yazılımını kullanmadan önce karşılaştığı başlıca sorunlar aşağıdaki gibi sıralanıyor;

 • Bütçe planlama ve analiz için çeşitli sistemlerden gelen verilerin standart ofis yazılımları ile işlenerek kullanıcılara sunulması nedeniyle raporların ve analizlerin hazırlanma işlemlerinin çok uzun zaman alması
 • Yeni ihtiyaçlar karşısında var olan bütçe planlama, raporlama ve analiz araçlarının yetersiz kalması veya raporların tasarımlarının yapılmasının çok zahmetli çalışmalar gerektirmesi
 • Dağınık dosya yapılarını yönetme aşamalarında sorunlar yaşanıyor olması
 • Merkezi olmayan bir yapı kullanılıyor olması; farklı dosyaların, farklı versiyonlarındaki değişikliklerinin sistem geneline yansımaması
 • Dosyaların veri güvenliği konusunda belirsizlikler bulunması

SONRA

Dört ay gibi kısa bir sürede tamamlanan “Kurumsal Bütçeleme, Planlama ve Finansal Raporlama” projesi sayesinde sağlanan kazanımlar ise aşağıdaki maddelerle özetleniyor:

 • Departmanların ve üst yönetimin, ihtiyaç duyduğu karar destek yapısı ve raporlama ortamına kavuşması
 • İnsan kaynakları ve finans birimlerindeki bütçe ekiplerinin iş yükünün azalması
 • Tamamen personele bağlı olan know-how’ın sistem üzerine aktarılması
 • İzlenebilir ve denetlenebilir bir bütçe süreci yönetimine sahip olması
 • Değişik sistemlerde yürütülen bütçe çalışmalarının fiili sistem GİZ ERP Kurumsal Kaynak Planlama ile tam uyum içinde daha doğru veriler ile çalışması
 • Bütçe hazırlama sürecinin kısalması sonucu karar alma noktasında, yöneticilerin analize daha fazla vakit ayırabilmesi
 • Çok fazla senaryo çalışmasını sistemden yapabilir konuma gelmesi
 • İş Zekası rapor analizlerinde bütçeleme, planlama ve finansal raporlama sisteminde gelecek veriler sayesinde karar alıcıların daha hızlı ve doğru sonuca ulaşmalarının sağlanması
 • Şirket bünyesinde tek bütçeleme platformu olması nedeniyle bilgi platformu olarak tek bir veri kaynağının oluşması

“Süreçler hızlı ve kolay hale geldi”

ebebek olarak stratejik hedeflerimize ulaşırken çalışmalarımızın yönetimi ve etkili olabilmesi için hem planlamanın yanı sıra bütçeleme, tahmin, analiz, yönetim raporlaması için verileri çok daha iyi anlamlandırmalı ve hem de şirket genelinde daha doğru ve izlenebilir hedefler ile bütçe süreçlerini yürütmeliyiz.

Kurum içi performans yönetimi sistemi sürecinin yönetimini ve bütçeleme & planlama sistemlerini daha etkin hale getirebilmek için, seçimimizi IBM Cognos’tan yana yaptık ve uygulamaya aldık.

Projenin hayata geçirilmesi ile zaman tasarrufu ve yetkinlik kazanımı gibi sonuçlar elde etmeyi ve bütçe planlama süreçlerini daha kolay takip edebilir duruma getirme hedefimizi başardığımızı söyleyebilirim. Bu çerçevede örneğin daha önce üç aya yakın süren bütçe planlamasına yönelik çalışmalarımızın bu yıl bir aydan kısa sürede tamamlanacağını öngörüyoruz.”

Halil ERDOĞMUŞ
ebebek Genel Müdürü


“Güzel bir sinerji yakalandı”

“Proje sistem tasarımında ve proje sürecinde alınması gereken kararlardaki bilgi paylaşımları, projede çalışmalarındaki artıları eksileri neler olacak bunu önceden görerek ilerledik ve çalışmayı başarılı bir şekilde sonuçlandırdık.

Intellium’un süreç bilgisi ve teknik olarak getirdiği bilgi birikimi ile bizim iş ve proje yaklaşımlarımız güzel bir sinerji oluşturdu, Intellium ekibi projenin her aşamasında bizimle çok yakın çalıştı, projede yaşanan her türlü zorlukta tam bir ekip çalışması ile kısa zamanda çözüme ulaştık.

ebebek proje yöneticisi, Intellium proje ekibi ve bütçeden sorumlu çalışanlarla düzenli olarak bir araya gelinerek şirket ihtiyaçları belirlendi. Daha sonra çalışmalara başlandı ve uygulama sürecinin ardından proje tamamlandı.

Cognos kullanarak öncelikle bütçe hazırlama süreleri, bütçe modüllerinin niteliğine bağlı olarak ciddi oranda azaldı. Cognos’un oldukça esnek bir araç olması sayesinde daha önce hazırlayamadığımız raporları hazırlamaya başladık. Ayrıntılı yetkilendirme sistemi ile sadece rapor bazlı değil veri bazlı yetkilendirme de yapabiliyoruz.

Şirketimizin stratejik hedeflerine uygun bütçeleme, tahmin, analiz ve yönetim raporlamaları imkanı sunan IBM Cognos TM1 uygulamasını hayata geçirmekten memnuniyet duyuyoruz. Bütçe sürecinde, mağaza ve departman bazındaki bütçeleri sorunsuz bir şekilde bir araya getirerek maliyet senaryolarını modelleme ve duyarlılık analizleri gerçekleştirme becerisini de IBM Cognos TM1 ile uyguladığımız modelle sağladık. Esnek bir çalışma imkanı sunan IBM Cognos TM1 uygulamasını kullanarak, şirketimize farklı yapılar ile değer katacağız.”

Kazım MAVUŞ
ebebek Mali ve İdari İşler Direktörü


“Türkiye’nin anne bebek sektöründeki lider e-ticaret ve perakende firması ebebek’e kurumsal performans yönetimi konusunda projeyi hayata geçirmekten dolayı mutluluk duyuyoruz. Türkiye’nin alanında önde gelen şirketlerinden birisi olan ebebek ile ilk görüşmelere başladığımızda, kendilerinin “Stratejik planlar doğrultusunda operasyonel bütçeleri belirlemek” vizyonuna bağlı olarak bütçe planlama, tahminleme ve what-if yönetimi ile etkin bir bütçe uygulamasını hayata geçirmek için yardım almak istediklerini bize bildirdiler. Biz de kendi ihtiyaçlarını analiz ederek, şirketin özel ihtiyaçlarına en uygun çözümleri onlara sunmaya çalıştık. Önemli hedefleri olan bir kuruluş olan ebebek’ te IBM TM1 İş Analitiği çözümleri hayata geçirdiğimiz, bütçeleme, planlama ve finansal raporlama projesi hem ebebek hem de Intellium için karşılıklı kazanımlar oluşturan örnek bir çalışma oldu, diye düşünüyoruz.”

Ali KILIÇ
Intellium Bilişim Teknolojileri Genel Müdürü


Dosyayı indirmek için tıklayınız

MERKEZ OFİSİ

Dudullu Organize Sanayi Bölgesi
4. Cad. No:1 34775
Ümraniye/ İSTANBUL

T 0 (850) 277 0 277

F 0 (216) 415 23 69

E info@penta.com.tr

W 0 (850) 277 0 277 (WhatsApp)

BİZİ TAKİP EDİN