IBM Açık Kaynak Teknolojisi Yeni Projeler ile Artık Uzaya Erişiyor

Tüm uzay meraklılarına sesleniyoruz!

Dünyadaki sistemlerin çoğuna güç veren açık kaynak teknolojisi yeni projeleri ile artık uzaya erişiyor.


Yörünge tahminleri için son teknoloji yöntemler, fiziğe dayalı modeller ile sağlanmaktadır. Ancak sorun şu ki, “uzay çöpleri” hakkında karasal tabanlı sensörlerden elde edilen konum verileri birçok etmen ile birlikte karmaşık bir hal almaktadır.

İşte tam bu noktada IBM’in seçkin mühendisi Naeem Altaf’ın önderliğinde oluşturulan Space Tech Hub ekibi, iki yeni açık kaynak projesi olan Space Situational Awareness (SSA) ve Kubesat’ı duyurdu.

Açık kaynak teknolojisine sahip SSA projesi ile, fiziksel tabanlı modellerin yörünge tahminindeki hatalar tespit edilerek eğitilmiş makine öğrenimi modeli geliştirilmektedir. Bir diğer açık kaynak projesi olan Kubesat ise, uydu sürülerinin daha verimli iletişim kurmasını amaçlamaktadır. Bu proje, çoklu uydu iletişimlerinin simülasyonuna ve optimizasyonuna izin veren küp uydu sürüleri için tasarlanmış bilişsel otonom bir çerçevedir.

Açık kaynak teknolojileri ile Uzay 2.0 çağının önemli bir problemi olan “uzay çöpü” sorununu çözme misyonumuza şimdi siz de katılın!

MERKEZ OFİSİ

Dudullu Organize Sanayi Bölgesi
4. Cad. No:1 34775
Ümraniye/ İSTANBUL

T 0 (850) 277 0 277

F 0 (216) 415 23 69

E info@penta.com.tr

W 0 (850) 277 0 277 (WhatsApp)

BİZİ TAKİP EDİN