Manyetik Teyplerin Hikayesi: En Düşük Maliyetli Depolama Ortamı

Lider veri depolama analist şirketlerinden International Data Corporation'a (IDC) göre, IBM manyetik teyp veri depolama çözümlerinin dünya çapında bir numaralı tedarikçisi olmaya devam ediyor. IDC Custom Tape Report 2016 H2’de (Mart 2017) yayınlanan bir araştırma, 2015 ve 2016 yılları arasında, IBM manyetik teyp gelir payını yüzde 36'dan yüzde 43'e çıkarırken, IBM’in manyetik teyp alanında en yakın üç rakibinin hepsinin gelir payı kaybettiğini gösteriyor.

IBM Depolama Birimi Başkan Yardımcısı Jeff Barber, "Teyp, sektördeki en düşük maliyetli depolama ortamı olmaya devam ediyor" diyor ve ekliyor “Manyetik teypler, petabaytlarla ve hatta zamanla, gittikçe eksabaytlarla nitelendirilen ortamlarda ekonomik bakımdan çok büyük önem ve anlam taşıyor. Bu nedenle büyük ölçekli bulut servis sağlayıcıları ve uluslararası kuruluşların büyük ölçekteki verileri, uygun fiyata depolamak için manyetik teyplerin kullanımını benimsemeleri aslında hiç beklenmedik bir durum değil.”

Bir numaralı manyetik teyp tedarikçisi olmak, manyetik teyp çözümleri dünya çapındaki kullanıcılara güçlü bir değer sunmayı istikrarlı bir şekilde sürdürmeye devam etmesi sebebiyle, önemsiz sayılabilecek bir başarı değildir. Manyetik teyp çözümlerinin, dünyanın en büyük organizasyonlarının çoğunluğu tarafından kullanılmaya devam edilmesi, harici sabit disklerden daha fazla kapasiteye sahip olması ve sabit disklerden daha ucuz olması, sunduğu güçlü değeri kanıtlar niteliktedir.

Manyetik teypler, yeni yazılım tanımlı depolama ve flash tabanlı mimariler aracılığıyla maliyetleri düşürmek amacıyla, üretim bilişim teknolojileri ortamlarında kullanılmak için idealdir.

Geçtiğimiz yıllarda, birçok depolama endüstrisi analisti manyetik teyp tabanlı veri depolama sistemlerinin devrinin kapanacağını öngörüyordu fakat bu öngörünün tam tersi gerçekleşti. Depolama sektörü analisti, Enterprise Strategy Group (ESG) bu durumu şu şekilde anlatıyor:

"Manyetik teyp çözümlerinin güvenilmez, yavaş ve modası geçmiş bir depolama teknolojisi olduğuna dair yanlış kanıların aksine ESG, LTO manyetik teyp çözümlerinin çok başarılı olduğunu ve gezegendeki en büyük halka açık bulut sağlayıcılarının bazıları da dahil olmak üzere, her ölçekteki kuruluşta parlak bir geleceğe sahip olduğunu bildirmekten memnuniyet duyuyoruz.”

Manyetik teypler, kurumsal BT alanındaki yaygın birçok zorluğu ve problemi ele almak için en iyi veri depolama seçeneklerini sunar:

Günümüz iş dünyasında yedekleme ve felaketten kurtarma (DR) çözümleri hem gerekli hem de pahalı olarak kabul edilir. Manyetik teyp kullanarak, yedekleme ve DR çözüm maliyetleri önemli ölçüde düşürülebilir.

BT bütçeleri genel olarak sabit kalırken, veri hacimleri yüksek bir hızla artmaktadır. Manyetik teyp depolama alanının sunduğu nispeten düşük maliyetler ve yüksek kapasitesi, sıklıkla karşılaşılan bu sorunu çözmek için en etkili çözümlerden biridir. Bu ve bunun gibi avantajlar, manyetik teyp çözümlerinin 21. yüzyılda veri depolama kategorisinde popülerliğini korumasını sağlamıştır.

Birçok BT endüstrisi gözlemcisi, uzun vadeli veri saklama için manyetik teypten daha uygun maliyetli, güvenilir veya enerji açısından verimli, mevcut bir teknolojinin olmadığı görüşündedir. Manyetik teyp çözümleri, dünya çapındaki birçok kuruluş için veri depolama alanında yeri kolaylıkla doldurulamayacak kilit bir rol oynamaya devam etmektedir.

IBM on yıllarca süren başarılar ve sürekli yenilik döngüsü sayesinde, bir numaralı manyetik teyp depolama üreticisi olmaya devam etmektedir. IBM'in manyetik teyp çözümlerine olan bağlılığı ve yaklaşımı, manyetik teyp depolama müşterilerimiz ve iş ortaklarımız için, bir takım avantajlar sağlamaktadır:

 

Bileşen optimizasyonu: Tüm bileşenleri teyp sistemlerine derinden entegre etmek ve optimize etmek, veri kaybı, daha yüksek güvenilirlik, daha fazla sistem kararlılığı, uzun süreli medya ömrü ve en iyi performans ile sonuçlanır.

Tek kaynaktan çözüm: IBM, sürücüler, otomasyon, medya ve yazılım da dahil olmak üzere, teyp çözümünü sürecinin tamamını kendisi tedarik edebildiği için, IBM müşterileri çok daha etkin bir sorunla başa çıkma ve üstesinden gelme süreci için, uçtan uca çözüm süreciyle çalışan tek bir tedarikçiden yararlanmaktadır.

Sıkı kalite kontrolü: Medya ve diğer teyp sistem bileşenlerinin sürekli, rutin halinde test edilmesi, IBM teyp ürünlerinin güvenilirliğini ve dayanıklılığını artırır. IBM, rutin testlerinde yalnızca IBM marka manyetik teyp depolama ortamlarını tüm IBM sürücü ve kitaplık yapılandırmalarına karşı test eder.

Daha güçlü ürün garantisi: IBM, manyetik teyp ürünlerinin yüksek kalitesini garanti eder.

Güvenirlik: IBM, manyetik teyp alanında 65 yıllık deneyime ve uzmanlığa sahiptir. Müşterilerimiz, manyetik teyp alanındaki birikimimize, tecrübemize ve manyetik bant depolama yol haritamıza tamamen güvenebilirler.

Son olarak, IBM yenilik ve geliştirmeleri, manyetik teyp teknolojisi ve bileşenleri ile sınırlı kalmamıştır. Piyasaya öncülük eden depolama çözümlerinden biri olan, etkili teyp temelli çözümlerle yakından bütünleşen ve uygulanmalarına olanak sağlayan IBM Spectrum Storage ailesinde de önemli gelişmelere adım attık.

Özellikle IBM Spectrum Archive, bir zamanlar disk belleklerin özel alanı olan kurumsal veri merkezlerinde, disk belleklerinin eskiden oynadığı rollerin birçoğunu karşılayacak yenilikler sunuyor.

IBM'i, diğer manyetik teyp üreticilerinden farklı görüyoruz ve sektörde benzersiz bir konumu olduğunu düşünüyoruz. Bu gibi avantajlar göz önüne alındığında, IBM'in bir numaralı manyetik teyp tedarikçisi olarak kalması hiç şaşırtıcı bir durum değil.

Daha fazla bilgi için https://www.ibm.com/storage/tape linkini ziyaret edebilirsiniz.

MERKEZ OFİSİ

Dudullu Organize Sanayi Bölgesi
4. Cad. No:1 34775
Ümraniye/ İSTANBUL

T 0 (850) 277 0 277

F 0 (216) 415 23 69

E info@penta.com.tr

W 0 (850) 277 0 277 (WhatsApp)

BİZİ TAKİP EDİN