KHM Enerji Çumra Güneş Enerji Santrali’nin İletişim Altyapısında Zyxel İmzası

Kuruma ait CCTV güvenlik cihazlarının kapasite ve enerji dengesi dağılım sorunu Zyxel teknolojileri ile ortadan kaldırıldı.

Kurum

KHM Enerji Çumra Güneş Enerji Santrali

Çözüm

XGS4600-32F, GS2210-8HP, GS2210-24HP, RGS200-12P, SFP-LX-10-D

Amaç

KHM Enerji Çumra Güne˜ Enerji Santrali bünyesinde 2500 m² saha içerisinde yer alan kuruma ait CCTV güvenlik cihazlarının enerji yük dağılımı sorununu gidermek ve güneş santrali bünyesindeki güvenlik kameralarının da entegre olduğu aktif ağ cihazlarının tek noktadan optimize yapıda yönetilebilmesidir.

Güneş enerjisi, kurulum ve kullanım kolaylığı olmasının yanı sıra çevreyi kirletmemesi ve zararlı atık oluşturmaması gibi özelliklere sahip bir yenilenebilir enerji kaynağı olarak dikkat çekiyor. Ülkemiz, coğrafi konumu nedeniyle yüksek güneş enerjisi potansiyeline sahip.

Türkiye, Avrupa’da güneş enerjisinde en büyük potansiyele sahip ülkelerin başında geliyor. Hem şebeke ölçekli güneş kurulumları, hem de çatı potansiyeli bakımından önemli fırsatlar barındıran ülkemiz son yıllarda bu potansiyeli hayata geçirmek için önemli adımlar attı.

Dış ticaret açığının yüzde 70’inin enerji harcamalarından kaynaklandığı Türkiye’de enerjide dışa bağımlılık sorununu çözmek için güneş enerjisi hayati önem taşıyor. Yenilenebilir enerji kaynağı olarak güneş enerjisinden elektrik üretimi, hem kolay uygulanabilir olması; hem de giderek artan fiyat avantajı ile Türkiye için sürdürülebilir enerjiye erişimin yolunu açacak gibi görünüyor. Bu nedenle ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarını kazanca dönüştürmek isteyen girişimcilerin güneş enerjisi santrali (GES) yatırımları her geçen gün artıyor.

Doğadaki hassas dengeyi koruyarak, doğal oluşan enerji kaynaklarının uygun maliyetle etkin bir şekilde kullanılmasına yönelik çözümler sunmak gibi bir misyona sahip KHM Enerji’de bu alana yatırım yapan firmalardan biri.

KHM Enerji bünyesinde yer alan ve 2019 yılında en yeni güneş enerji üretim teknolojileri kullanılarak faaliyete başlayan Konya-Çumra Güneş Enerji Santrali, ülkemizin enerji ihtiyacını karşılamak için Türkiye’nin ve bölgenin en büyük güneş enerji santrali olarak hizmet sunuyor. 350 dönüm saha alanı bulunan ve 27 Mw enerji üretmeyi hedefleyen kurumun, iletişim altyapısı ise Zyxel teknolojileri ile kuvvetlendirildi.

KHM Enerji’nin Çumra Güneş Enerji Santrali’nin 2500 m²’lik saha kapasitesi ilk etapta proje için zorluk olarak görülse de; entegrasyon kısa süre içinde başarı ile tamamlandı. Böylece kuruma ait CCTV güvenlik cihazlarının kapasite ve enerji dengesi dağılım sorunu Zyxel teknolojileri ile ortadan kaldırıldı.

Güvenlik kamera ve ağ altyapısı projesi için Zyxel ve KGB Bilişim’den destek alan KHM Enerji, bilgi işlem altyapısını yapay zeka destekli en son teknolojilerle yeniledi. Yeni nesil ağ çözümleri ile çok daha esnek bir yapıya kavuşan kurum, Zyxel’in GS2210 model  switchleri ile iş verimliliğini de artırdı.

Projede tercih edilen Zyxel’in yeni nesil switchlerinin gelişmiş veri, video ve ses ağları için merkezi kontrol ve yönetim gibi artıları bulunuyor.  

Projede kullanılan bir diğer Zyxel RGS200 model yönetilebilir PoE switchler ise özellikle fabrikalar, güneş santralleri, üretim tesisleri gibi zorlu şartlara sahip dış ortamlar için ideal bir çözüm olarak dikkat çekiyor. 

RGS200, IP30 standartlarına uygun metal gövdesi ve fansız tasarım özelliği ile rakiplerinden ayrışıyor. Ürün, -40°C den 75°C ye kadar geniş çalışma ortamı desteği sayesinde zorlu şartlara sahip dış ortamlarda bile maksimum performans sergiliyor.

Network hatalarından kaynaklanan kesinti durumları yaşandığında hızlı yük devretme sürecini 20ms’den daha kısa bir sürede yapabilen RGS200, KHM Enerji Çumra Güneş Enerji Santrali’nin operasyon devamlılığını garanti altına aldı. Kullanıcı dostu web tabanlı arayüzü sayesinde RGS200-12P, kurumun iletişim ağını kolaylıkla yönetmesine olanak tanıdı. 

Switchlere entegre edilmiş güvenlik kameralarında yüksek kalitede video görüntüleri anlık olarak iletebilme imkanına kavuşan şirket, üst düzey ağ kapasitesi ve erişim güvenliği ile siber tehditlere karşı da önlem almış oldu.
Dosyayı indirmek için tıklayınız

MERKEZ OFİSİ

Dudullu Organize Sanayi Bölgesi
4. Cad. No:1 34775
Ümraniye/ İSTANBUL

T 0 (850) 277 0 277

F 0 (216) 415 23 69

E info@penta.com.tr

W 0 (850) 277 0 277 (WhatsApp)

BİZİ TAKİP EDİN