Boston Merkezli Ödüllü Mimarlık Firması, Kentsel Yenileme için AutoCAD Kullanıyor

Touloukian Touloukian Inc. sürdürülebilir tasarım uygulamaları ile Detroit şehir merkezinde bulunan parka hayat verdi.

Telif hakkı Anton Grassl.

Şirket

Touloukian Touloukian Inc.

Konum

Boston, MA

Yazılım

AutoCAD® Architecture araç seti

Felsefe olarak mimari

"En güzel şeyler küçük paketlerden çıkar" deyişi bazen çok doğrudur. Özellikle Boston'da bulunan, birden fazla ödüle layık görülen ve yalnızca 9 kişiden oluşan mimarlık firması Touloukian Touloukian Inc. için. 2003 yılında AIA üyesi Theodore Touloukian tarafından kurulan, çevreye duyarlı şehir tasarımları üzerine odaklanan şirket, ofis alanlarının uyarlamalı yeniden kullanımından çok aileli geliştirme projelerine, özel konutlardan ibadet yerlerine, 19 katlı binalardan Detroit ve Buffalo gibi şehirlerde kentsel canlandırma projelerine kadar uzanan geniş bir alanda faaliyet yürüttü. Çalışmaları, her mekanın farklı olduğu algısı ile işçiliğin, kaliteli deneyimlerin ve mimarlığın anlamı ile olan genel ilişkilerin zenginleştiği çeşitli kentsel bağlamları kapsıyor. Her mekanı farklı kılan yönlerine saygı duyuyorlar ve bu saygıyı, mimari ifadelerinde ortaya çıkarmak için çalışıyorlar.

Amerikan Mimarlar Enstitüsü (AIA) üyesi ve şirket ortağı Jared Ramsdell, "Tasarım yaklaşımımız, ofisteki herkesi işe dahil eden, iş birlikçi bir çabadır. Bu anlayış, beş ana ilke ile başlıyor: Müşterimizin misyonunu açıklayan net bir proje anlatımı, doğal döngü ve inşa edilmiş çevre dahilinde saha özellikleri ile sürdürülebilir nitelikler arasında bağlantı kurma, tektonik bir sanat olarak yapının aktarılması, şiirsel kimliğin yer anlayışımızla desteklenmesi ve kentsel sorumluluk ihtiyacımız." diyor.

Örneğin, Detroit'teki çalışmalarına bakalım. Eskiden Motor City şehir merkezindeki Grand River Avenue'de yaklaşık 930 metrekarelik kullanılmayan bir alan olan Beacon Park, şimdi livingLAB peyzaj mimarları tarafından tasarlanan geniş bir yeşil alana ve Eater tarafından "çevredeki şehir mimarisinden çarpıcı ve fütüristik yapısıyla ayrılıyor" diye tanımlanan bir restoran binasına ev sahipliği yapıyor.1 Lumen'e hoş geldiniz.

Şehrin merkezi hayat buluyor

LEED Silver (beklemede) tasarımı tam anlamıyla bir Touloukian Touloukian Inc. eseri: bulunduğu ortama tamamen uyum sağlayan yeşil ve modern bir görünüm. Kendilerine ait proje yazılarında, Touloukian Touloukian eski ile yeniyi entegre etmek için nasıl bir yol bulduklarını anlatıyor: "Modern geometrinin merkezinde, tarihi Detroit G.A.R. binası ve parkın eliptik çim alanlarına bakan, güçlü kolonlarla desteklenen çatı formları ve tarihi Detroit Kitap Kulesi Binası ile aynı eksendeki çatı terasına giden büyük bir merdiven yer alıyor."

Kentsel entegrasyon şirketin en güçlü olduğu alanlardan biri ve bu da Boston köklerini destekliyor. Doğal olarak tarihi bu şehirde, herhangi bir mekanın yeniden kullanımı ya da yeni bir inşaatın geniş bir izin sürecinden geçmesi gerekiyor. Sıkışık kentsel alanların tasarlanması, karmaşık imar yasalarında gezinmeyi, düzenleyici tasarım incelemelerini, dayanıklılık testlerini ve tarihi yönleri gözetmeyi gerektiriyor. AutoCAD ve Architecture araç seti işte bu noktada fark yaratıyor.

Ramsdell, mimari tasarım süreci için kullanmanın yanı sıra, "AutoCAD'de proje imar özetine bilgi sağlayan ve olası imar farklarını belirleyen bir dizi temel belge ve çizim geliştiriyoruz." diyor. "Yazılım, bir projenin ölçeğini ve kentsel sorumluluğunu ileten imar zorluklarını, yükseklikleri ve diğer gereksinimleri belgelememize ve görselleştirmemize yardımcı oluyor." diye ekliyor. "Ayrıca, bir projenin ihale aşamasında, yüklenicilerin malzeme tanımlarını ve listelerini doğru bir şekilde tamamlayabilmeleri için AutoCAD'de geliştirilen çizim setlerini sunuyoruz."

İş birliği sağlayan bir ortam yaratıyoruz

Touloukian Touloukian Inc. şirketinin tasarımları, kolay ve standart bir temel gerektiren, en başından itibaren iş birliği çalışmasıdır. Sürecin ayrıntılarından bahseden Ramsdell, "Tüm işlerimiz, taşeronlar ile iş birliğini kapsıyor. Çizim sürecinde ve saha kurulumu sırasında sıklıkla taşeronlarla doğrudan iş birliği yapıyoruz. İş birliği barındıran projelerin tadını çıkarıyoruz ve alandaki iş kolları ile ilişkiler kuruyoruz. Ayrıca, hem ekonomik hem de güzel ayrıntıların geliştirilmesi için projenin tasarım aşamasında taşeronlarla çalışacağız."

Ramsdell, "[AutoCAD], danışmanlar arasında akıcı bir arabirim oluşturuyor, ofis içinde ortak bir çalışma platformu sağlıyor ve işimizi kolaylaştırıyor. Planlama çalışmalarından yapı detaylarına kadar hızlı bir şekilde tüm fikirleri 'çizebiliyorum', süreç konusunda bilgi verebiliyorum ve netdüşünebiliyorum.. Karmaşık bilgileri kısa ve anlaşılır bir şekilde iletme becerisi, verimli bir şekilde tasarlamamıza ve sonuç olarak üretmemize yardımcı oluyor." diye devam ediyor. Ramsdell, "teknolojinin, ofisin çoklu disiplinlerle ayrıntıları ve malzeme bağlantılarını bir araya getirerek tutarlı bir belge kümesi haline getirmesine izin verdiğini" de ekliyor.

Ancak tüm iş birliğiyle bile, Ramsdell'in AutoCAD ile tam olarak ne sıklıkla tasarım yaptığını merak ediyoruz. Bir DWG'yi incelenmesi için göndermek dışında, kendisi ne sıklıkla tasarım yapıyor? "AutoCAD, yaklaşık

13 yıl önce ilk stajımdan bu yana günlük çalışmamın bir parçası oldu ve AutoCAD'in Architecture araçlarını günlük olarak tasarım ve çizim yapmak için kullanıyorum." diyor. "Tipik bir hafta boyunca, birden fazla projeyi yönetiyorum ve tasarımcılarla görüşmeler ve danışmanlarla toplantılar yaparak ek projelere katkıda bulunuyorum."

Gelecek için duyarlı tasarım

Çalışmaları sonuç veriyor. 2017 yılında Architect Magazine, Touloukian Touloukian Inc.'i İlk 50 Şirket2 listesinde 2016 yılına göre 2 sıra yukarı alarak 30. sıraya yükseltti. Aynı zamanda, 2017 Dünya Mimarlık Haberlerinde de yer buldular; Yılın Uygulaması, 2017 Amerikan Mimarlık Ödülü için Yılın Mansiyon Ödülü'ne layık görüldü ve sadece 2017 yılında 8 proje için 19 tasarım ödülü aldılar. Beacon Park'taki Lumen, çalışmalarının önde gelen bir örneğidir ve Chicago Athenaeum3 tarafından verilen 2018 Amerikan Mimarlık Ödülü de dahil olmak üzere 5 ödüle layık görülmüştür.

Bu, hiçbirinin AutoCAD olmaksızın gerçekleştirilemeyeceği anlamına gelmez, ancak hızlı ve hassas bir şekilde çalışabilme bir yandan iş birliğine izin verirken diğer yandan tüm Touloukian Touloukian Inc.'in çalışma yelpazesini genişletmesine, tasarımına yatırım yapmasına kesinlikle yardımcı oldu. Bu, herkes için daha iyiye ve çevreye duyarlı tasarım misyonuna ulaşılmasını sağlamaktadır.

Telif hakkı Anton Grassl.

AutoCAD hakkında daha fazla bilgi edinmek için ziyaret edin: https://www.penta.com.tr/markalar/autodesk/urun-bilgi-istegi/
Dosyayı indirmek için tıklayınızMERKEZ OFİSİ

Dudullu Organize Sanayi Bölgesi
4. Cad. No:1 34775
Ümraniye/ İSTANBUL

T 0 (850) 277 0 277

F 0 (216) 415 23 69

E info@penta.com.tr

W 0 (850) 277 0 277 (WhatsApp)

BİZİ TAKİP EDİN